Stalker pojawia się w naszym życiu w różnych sytuacjach. Często po zerwaniu, lub pobudza go niespełniona miłość/nieodwzajemnione uczucie. Gdy Go/Ją zostawisz, On/Ona zaczyna do Ciebie non stop wydzwaniać, esemesować, mailować. Chce dalej rozmawiać, wyjaśniać przyczyny Waszego rozstania. Wzbudza poczucie winy, chce się targować, szantażuje Cię emocjonalnie. Zaczyna Cię nachodzić w domu i w innych miejscach gdzie masz zwyczaj spędzać czas. Śledzi Cię. Może być agresywny/agresywna, zaczyna grozić, że sobie coś zrobi, że Tobie coś zrobi. Co wtedy robić?

Obojętność: Podstawowa zasada brzmi: Nie reaguj. Nie odpisuj, nie odbieraj telefonu, nie oddzwaniaj, nie rozmawiaj. Gdy będziesz reagować, próbować Mu/Jej cokolwiek wytłumaczysz, wierząc, że On/Ona da sobie wreszcie spokój – doprowadzasz do odwrotnej sytuacji – stalking się nasila. Musisz konsekwentnie pokazywać obojętność.

Zgłoszenie na policję: Gdy czujesz się zagrożony(a) – zgłoś sprawę na policję. Można uzyskać zakaz zbliżania się. Poza tym stalking czyli po polsku nękanie w naszym kraju jest zaliczony do przestępstw. Grozi za niego kara do trzech lat pozbawienia wolności, a jeśli sprawca doprowadzi ofiarę do targnięcia się na swoje życie, sąd może skazać stalkera nawet na dziesięć lat więzienia. Ważne byś gromadził(a) wszelkie dowody nękania: esemesy, nagrania rozmów telefonicznych. 

Wsparcie psychologa: Jeśli możesz sobie na to pozwolić – porozmawiaj z psychoterapeutą – pomoże Ci przez to przejść.